23.05.2022 18:24:31

Genel Başkanımız Sayın Mustafa Sarıgül, 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü haftalık basın toplantısı gerçekleştirdi.

AFFET TÜRKİYE!
Ülkemizin içinde bulunduğu, siyasi, ekonomik ve sosyal şartların, bir af çıkarmayı gerektirdiğini gördük. Bu nedenle, 9 Nisan’da, bir af çağrısında bulunduk. O günden beridir, bu çağrıyı tekrarlıyoruz.
Bugün bir kez daha Türkiye’min vicdanına sesleniyorum.
Affet Türkiye! diyorum.
Anaların hasretini dindirmek için affet…
Çocukları sevindirmek için affet…
Haksızlığa uğramışlar için affet…
Bizim çağrımız, sadece bir af çağrısı değildir. Af çıktıktan sonra, suça neden olan ne varsa onları da düzeltelim istiyoruz. Kanunlarımızda eksiklik varsa, bunları gözden geçirelim. İşsizlikle, eğitimsizlikle, bağımlılıkla mücadele edelim.
AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ
31 Mayıs’ta sona erecek olan, korona virüs açık cezaevi izinleri uzatılmazsa, yaklaşık 90 bin kişi yeniden, cezaevine dönecek, zaten ağır olan ceza evi şartları daha da ağırlaşacak. Bu insanlar aylardır, dışarıda, aile kurdular, iş kurdular, evlendiler, topluma adapte oldular. Gelin, bu insanların kurulu düzenini bozmayalım. TBMM’deki partileri bu sorunu, çözmeye çağırıyorum.
BİZDE DE EVSİZLER OLACAK
Çok ciddi bir barınma sorunumuz var. Merkez semtlerde oturanlar, kenar semtlere, kenar semtlerde oturanlar, gecekondulara taşınıyor. yeni evliler, baba evine gidiyor. Gençler evlenemiyor. Asgari ücret ev kirasına yetmiyor.
Bu soruna acil çözüm bulunmazsa, çok yakında bizde de evsizler sınıfı oluşmaya başlayacak.
AVM’LER KONUT OLSUN
Türkiye Değişim Partisi olarak, bu sorununun çözümü için hemen uygulanabilecek şu öneride bulunuyoruz:
Evden çalışma, evden alışveriş ve ekonomideki sıkıntılar nedeniyle birçok işyeri ve AVM’nin boş kaldığı, tam dolmadığı, kiracı bulamadığı gözüküyor. İmar planlarında işyeri, AVM olarak gözüken bu yapıların, gerekli imar değişikliği yapılarak. konut olarak satılmaları sağlansın. Halen yapımı devam eden, bu tip projeler de gerekli imar değişikliği yapılarak konuta çevrilsin. Bunlar konut arzını artıracaktır. Yetkilileri bu önerimizi dikkate almaya ve acil çözüm bulmaya çağırıyoruz.
BUĞDAY ALIM FİYATI 8 LİRA OLMASI LAZIM
Buğdayda, hasat zamanı yaklaşıyor. Çiftçimiz taban fiyatın, açıklanmasını bekliyor. Çiftçimizin buğday ekmeye, devam etmesi için, para kazanması lazım…
Buradan, yetkilileri uyarıyorum:
Geçen yıl, benim çiftçimin buğdayına, 2250 TL fiyat verdiniz, Rusya, Ukrayna çiftçisinden, 6500 TL’ye buğday aldınız. Bu yıl da yabancı çiftçiyi zengin etmeyin. Buğday alım fiyatını en düşük 8 lira olarak belirleyin. Yabancı çiftçiye vereceğiniz, parayı bizim çiftçimize verin.
TARIMI HOR GÖREN, YARINI ZOR GÖRÜR
Çiftçimizi küstürmeyin. Çiftçi küserse aç kalırız. Betona ve ranta doymadınız. Tarımın, önemini anlamadınız. Ama şu çiftçi sözünü unutmayın: Tarımı hor gören, yarını zor görür.
⦁ Pahalılık ve zamlar dayanılmaz bir hal aldı. Hem asgari ücretin hem emekli maaşlarının açlık sınırının altında kalmayacak şekilde hemen güncellenmesi lazım.
⦁ Çiftçinin ve esnafın nefes alması için çektikleri kredilerin faizlerini silinmesi lazım.
⦁ Engelliler, öğretmenler, sağlıkçılar atama bekliyorlar, atamaların derhal yapılması lazım.
⦁ Sağlık çalışanlarının maaş ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi lazım.
⦁ Emniyet mensuplarının, çalışma koşullarının düzeltilmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi, 3600 ek göstergelerinin verilmesi lazım.
⦁ Uzman erbaşların, sivil memurluk, silah, sağlık, kıdem, atama gibi mağduriyetlerinin giderilmesi lazım.
⦁ 3600 ek gösterge kanunun hemen çıkması lazım.
⦁ EYT’liler sadaka istemiyorlar, gasp edilen haklarını istiyorlar. EYT’lilere haklarının verilmesi lazım.
⦁ KYK borcu olan genç sayısı 5 milyona dayandı. Bunların 400 bini ise icralık. öğrencilerin KYK borçlarının faizlerinin silinmesi lazım.
⦁ Askerlik yapanların SGK primlerini, devletin ödemesi lazım.
BİR KEREDE 84 KİŞİ İÇİN DEĞİL, 84 MİLYON İÇİN ÇALIŞIN
İstediğiniz yasaları, torbaya koyarak hızla çıkarmayı biliyorsunuz. Bir torba yasa da bunlar için çıkarın. Bir kerede 84 kişi için değil, 84 milyon için çalışın. Önemli olan, 84 kişinin değil 84 milyonun iktidarı olmaktır.
Kendisini mucize adam, projelerini mucize proje sanan, okumuş cahiller var. Türkiye bunları geçmişte gördü. Kemal Derviş’te böyle diyerek geldi. ABD’nin, AB’nin, IMF’nin tetikçiliği yaptı.
VAHŞİ KAPİTALİST POLİTİKALAR,
KURALSIZ, SINIRSIZ LİBERAL REÇETELER
Türkiye’nin mucize projelere, Kemal Derviş fotokopilerine, emperyalist güçlerin reçetelerine ve politikalarına ihtiyacı yok.
Bu vahşi kapitalist politikalar, bu kuralsız, sınırsız liberal reçeteler yüzünden, çocuklarımız, ete, süte, yumurtaya hasret kaldı.
Bu reçete ve politikalar yüzünden milyonlarca insanımız açlık sınırının altında yaşıyor.
Pandemi dönemi, küresel ısınma ve bu yaşananlar gösteriyor ki; zaman artık kendi yağımızla kavrulma zamanıdır.
ZAMAN ARTIK, EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK ZAMANIDIR
Zaman artık; ayağımızı, yorganımıza göre uzatma zamanıdır.
Zaman artık, kendi kendimize yetme, dışarıya el açmama zamanıdır.
Zaman artık, gelirimiz kadar harcama zamanıdır.
Kısacası, zaman artık, ekonomik milliyetçilik zamanıdır.
Ekonomik milliyetçilik demek, Atatürk modeli ekonomi politikası demektir.
Biz, Malazgirt’ten Kocatepe’ye tam bağımsız Türkiye diyen bir partiyiz. Tam bağımsız Türkiye için, ekonomik milliyetçilik yapıyoruz.

EKONOMİK MİLLİYETÇİLİĞİ, DIŞARIDAN HİMAYE ARAYANLAR, MANDACILAR YAPAMAZLAR
Ekonomik milliyetçiliği içinde insan sevgisi olanlar, önce Türkiye diyenler ve kalbi Türkiye için atanlar yapar. Bu kadrolar, Türkiye Değişim Partisinde var olan kadrolardır.
Türkiye Değişim Partisinin çizgisi, vicdandır, merhamettir, berekettir, adalettir.
Türkiye Değişim Partisi kardeşlik hukukunun ve toplumsal barışın adresidir.
Türkiye Değişim Partisi olarak biz, milletimiz mutlu, devletimiz güçlü olsun diye varız. ülkemizi içeride huzurlu, dışarıda onurlu bir ülke yapacağız.