22.02.2022 09:20:56

Mustafa Sarıgül: Bu iktidar bir kasayla geldi, elektrikle gidecek

Sosyal medya paylaşımlarıyla viral olan TDP lideri Mustafa Sarıgül, “Korku imparatorluğu” nedeniyle videolarını çekerken zorlandığını söyledi, “İktidar bir kasayla geldi, elektrikle gidecek” dedi.

ANKARA- Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, sosyal medyanın, özellikle de Z kuşağının yoğun kullandığı TikTok’un dikkat çeken kullanıcıları arasında. En son ekonomik krizi eleştirdiği 'tüpe vuruş' videosu milyonlarca kişi tarafından izlenen Sarıgül ile partisinin 1,5 yıllık serüvenini, ittifak konusundaki tutumlarını ve sosyal medyayı etkili kullanmasının altında yatan nedenleri konuştuk.  

Türkiye Değişim Partisi olarak parlamenter sistemi savunduklarını, şu anda geniş halk kitleleriyle ittifak yaptıklarını, milyonların izlediği videoları çekerken zorlandığını söyleyen Mustafa Sarıgül, sorularımıza şu yanıtları verdi:

‘24 SAAT SİYASETİ YAŞIYORUM’

Türkiye Değişim Partisi’nin kuruluşundan bugüne 1,5 yıla yakın bir zaman geçti. Geride kalan süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye siyasetine ne kattınız?

Bir buçuk yılda 310 bin kilometre yol yaptık. 74 ilimizi, birçok ilçemizi dolaştık. Türkiye Değişim Partisi siyasetin dilini, yapılış şeklini değiştiren bir parti. Türkiye Değişim Partisi siyasete bir nezaket, zarafet getirmek istiyor. Rakiplerini eleştirirken bile sinkaflı bir kelime kesinlikle kullanmak istemiyoruz. Bizim arzumuz şu; bir problem varsa onu sunarken çözüm önerilerini de birlikte aktarmak. Bu süre içerisinde teşkilatlandık. 26 Eylül’de büyük kurultayımızı yaparak seçime girme yetkisi için adım attık. Türkiye Değişim Partisi, teşkilatlarıyla son derece canlı, dinamik bir yapıya sahip. Ben gençlik kollarından geldiğim için hiç yerimde durmak istemiyorum. 24 saat siyaseti yaşıyorum. 24 saat olayları takip ediyorum. Biz her zaman sokaktayız ama sokak siyaseti yapmayız. Siyasetin güzelliklerini toplumla buluşturmak istiyoruz. Göreceksiniz ki Türkiye Değişim Partisi, iktidarın en alternatif partilerinden birisi olacak.

‘BU SENE HEDEFİMİZ 30 BİN ÜYEYE ULAŞMAK’

Teşkilatlanma çalışmalarınız ne durumda? Parti olarak seçime girme yeterliliğine sahip olabilecek misiniz?

Seçime girme yetkisini kazandık. 26 Mart’tan sonra yapılacak her seçime hazır bir siyasi partiyiz.

Bodrum ilçe başkanınıza üye sayısındaki azlık nedeniyle gösterdiğiniz tepki sosyal medyada gündem olmuştu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 3 Ocak 2022 tarihli verilerine göre Türkiye geneli partinizin üye sayısı 7 bin 521. Üye konusunda hedefiniz nedir?
Üye sayımızı özellikle öyle tuttuk. Çünkü yasa gereği 50 üyenin dışında yaparsak mahalle seçimleri, delege seçimleri yapmak gerekiyor. Bundan sonra hızlanacağız. Önemli olan halkta olmamız. Önemli olan nitelikli üye olması. Kâğıt üzerinde üye değil de aktif üyeyi arzu ediyoruz.  Bu sene hedefimiz 30 bin üyeye ulaşmak. 300 bin gelmeyen, gitmeyen üye olacağına 30 bin üye olsun ama aktif üye olsun.

‘ERKEN SEÇİM YAPILMASINA TARAFTAR DEĞİLİZ’

Cumhur İttifakı seçimler için Haziran 2023’ü işaret ediyor ve erken seçim olmayacağı yönünde açıklamalar yapıyor. Siz erken seçim bekliyor musunuz?
Biz Türkiye Değişim Partisi olarak erken seçim yapılmasına hiçbir zaman taraftar değiliz. Çünkü bir insan dört yıllığına seçiliyor. İktidar yorgun, enerjisi bitti. Ampulleri değiştirmenin zamanı geldi. Seçimlere bir sene var. Erkene alıp da yarın “Ben şunu yapardım bunu yapardım” gibi fırsatı vermemek lazım. Seçimlerin zamanında yapılması ve vatandaşın takdirine bırakılması lazım. Ama unutulmamalı ki bu iktidar bir kasayla geldi, elektrikle gidecek.

‘ANA MUHALEFET OFSAYTA DÜŞÜYOR’

Ana muhalefet özellikle ekonomi alanında yaşanan sorunları dile getirip erken seçim çağrısı yapıyor.  Siz buna katılmıyorsunuz…

Ana muhalefet maalesef ofsayta düşüyor.  Ana muhalefet iktidara güç vermek dışında bir çalışma yapmıyor çünkü gündemi geriden takip ediyorlar. Biz, “Bugünkü iktidar yoruldu, gücü bitti, gerçekten ampulleri değiştirmenin zamanı geldi, insanların dayanacak gücü kalmadı” diyoruz. Türkiye geçtiğimiz bir buçuk yıldır “Kim kiminle ittifak yapacak, kim cumhurbaşkanı olacak”ı konuşuyor. İşsizliği, hayat pahalılığını, emeklileri, engellileri, kadın cinayetlerini, Kredi Yurtlar Kurumu'nda paramparça olan ve yurt dışına gitmek isteyen gençleri konuşmuyoruz. İşçi, öğrenci, çiftçi, işsiz gençleri konuşmuyoruz. O konfeksiyonda 18 yaşının altındaki çocuk işçileri konuşmuyoruz da neyi konuşuyoruz? Kim kiminle ittifak yapacak… Bunu kim konuşuyor? Muhalefet partileri. Muhalefet partilerinin görevi gündemi konuşmak. Muhalefet partileri bu çalışmalarıyla iktidarın ekmeğine yağ çalmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

‘ŞU ANDA İTTİFAKIMIZI YAPIYORUZ’

Siz eleştiriyorsunuz fakat ittifak meselesi gündemde bir şekilde yer alıyor. Cumhur İttifakı’nın büyüyebileceği konuşuluyor. Öte yandan altı siyasi parti 28 Şubat’ta parlamenter sisteme ilişkin liderler düzeyinde ortak bir açıklama yapacak. Partiniz herhangi bir ittifak içerisinde yer alacak mı?

Biz şu anda ittifakımızı yapıyoruz. Çoluğuna çocuğuna “beş dakikada ekmek götürürsem daha fazla para kazanırım” diyen, trafik kazalarınla hayatını kaybedebilen kuryelerle ittifak yapıyoruz. Bulgaristan sınır kapısında günlerce bekleyen tır şoförleri var, onlarla konuşup ittifaklarımızı yapıyoruz. Kamyon şoförleri artan mazot fiyatları nedeniyle paramparça, tekerleri durmak üzere onlarla ittifak yapıyoruz. Biz şu anda ittifakımızı geniş halk kitleleriyle yapıyoruz. Daha ittifaklar için çok erken. Köprünün altından çok sular geçer. İttifakları konuşmak iktidarın ekmeğine yağ çalmaktan başka bir şey değil.

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜLKENİN YARARINA OLSA BİZ DESTEKLERİZ’

Muhalefet cephesinde cumhurbaşkanlığı adayı tartışması da yaşanıyor. Adaylık sürecinde sizin nasıl bir tutumunuz olacak? Size göre cumhurbaşkanı adayı nasıl biri olmalı? Tarifiniz var mı?

Var, var. Biz partimizi kurarken kuruluş beyannamemizde şunu söyledik. Vakti gelince de bunu söyleyeceğiz. Biz tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü parlamento, bağımsız yargı istiyoruz. Bugünkü başkanlık sistemi doğru bir sistem olsa, ülkenin yararına olsa destekleriz.  Ama bugün AK Partili bazı insanlarla da özel görüşmeler yaptığınız zaman, bu sistemin doğru olmadığını söylüyorlar. Özellikle biz dışarıdan bakan atanmasına karşıyız. Bakanlarımız teşkilatlardan gelmeli, Türk halkının örfünü, geleneklerini bilmeli. Gecekonduya da kente de gidebilmeli.  Karşı olmak için bir şeye karşı olmayız. İnanın ki AK Parti doğru bir iş yapsa biz destekleriz. AK Parti’nin ilk beş hatta ilk on senesi başarılıydı ama son on senesi, son beş senesi maalesef başarısız. Ülkeye büyük bir sıkıntı veriyorlar. Ülkede ilk defa açlık var. Yokluk ve yoksulluk var.

‘BU EKMEK KUYRUKLARINI TÜRKİYE’MİZ HAK EDİYOR MU?’

Sosyal medyayı çok aktif kullanıyorsunuz. TikTok uygulamasındaki bazı videolarınız 3,5 milyon izleyiciye ulaşmış durumda. Nasıl bir ekiple çalışıyorsunuz?
Bizim ekibin tamamı gönüllü ve düşünce üretiyorlar. Mesela bugün bana, “Mutlaka halk ekmek kuyruklarına gitmen lazım” diyorlar. Şimdi sizinle konuşmamızın ardından halk ekmek kuyruklarına gidip bakacağız. Çünkü çok üzülüyoruz. Emekli olan Ahmet Amca, benim teyzem bu yaşına gelmiş ve ekmek kuyruğuna giriyorsa bu bizim için üzüntü veren bir olay. Bu ekmek kuyruklarını Türkiye’miz hak ediyor mu? Bugüne kadar bu yoktu. AK Parti gelirken, “İnsanlar simit ve çaya muhtaç oldu” dedi. Şimdi insanlar simit ve çayı alamıyor bile.

‘VİDEOLARI ÇEKERKEN ÇOK ZORLANIYORUM’

Birçok şehre gidiyorsunuz. Unutamadığınız bir anekdot var mı? Bu videoların olumlu geri dönüşünü görüyor musunuz?
Şöyle bir şey düşünün. Bazı şeyleri anlatırken insanlar siyasi gözle, sert anlatılmasını arzu etmiyorlar. Daha mizahi bir şekilde anlatılmasını arzu ediyorlar. Ben bu videoları çekerken çok zorlanıyorum. Hatay’a gittim. Hatay’da tüpçü arıyorum. Hatay’ın merkezinde doğalgaz olduğu için tüpçü yok. Gecekondu mahallelerinde, köylerde var. Bir korku imparatorluğu yaratıldığı için tüpçü de korkuyor. Çocuklara dedim “siz gidin tüpçüyle içeride konuşun.” Dışarıda da tüpler var. Benim işim adamla değil tüple. “Teyzem bunu alamıyor, çorbasını pişiremiyor, yakamıyor” diyerek şöyle bir vurmak gerekiyor. TikTok’un esprisi vurmak gerekiyor. Sesin oraya güçlü gelmesi lazım ki iyi algılanması lazım. Geçen gün ayçiçek yağıyla ilgili bir video çekmek için markete gittik. Markette çalışan çocuk korkuyor, çekiniyor. Onu çekerken bayağı zorlanıyoruz. Çocuğa bir zarar gelmesin diye hangi market olduğunu belli etmemeye çalışıyoruz. Yaşıyorum ben onu, yaşamadan olmaz.  Amasya’da geçen gün gidiyorum bir baktım çıra var orada. Hemen döndüm geriye “abi bu ne” dedim. İşte bizi çıra gibi yakıyorlar.

‘KARDEŞİM BUNLAR YÜZEN OY DEĞİL KÜSEN OY’

Sahadasınız. Yemeksepeti işçilerinin, kuryelerin eylemlerine destek oldunuz. Saha bize ne anlatıyor?
Sahada şu anda yüzde 18-22 arasında kararsız oy var. Fakat bu kararsız oylar iktidara küsmüş, muhalefete güvenmiyor. Muhalefet partileri de bunlara “yüzen oy” diyor. Kardeşim bunlar yüzen oy değil küsen oy. Bu seçmenler sığınacak liman arıyor.  İnşallah bu seçmenlerin sığınma limanı Türkiye Değişim Partisi olacak. Bizim yaptığımız sosyal medya çalışmalarıyla bilinme oranımız alabildiğine yükseldi. Ben mesela Hatay’a 7 ay önce gittiğimle şimdi gittiğimdeki ilgiye bakıyorum, şimdi çok daha fazla. Gençler geliyor, “Başkanım video çektirebilir miyiz” diyorlar. “Sen beni nereden tanıyorsun evlat” diyorum. “TikTok’tan başkanım, her gün ne paylaşacaksınız diye bekliyorum” diyor. Böyle olunca bizim de her gün bir şey yapmamız lazım. Siyaset statik bir olay değil. Dinamik ve yaşayan bir olay. Siyasette 24 saat olacaksın.

‘ANKARA’YA ZAMAN TÜKETMEYE DEĞİL AK PARTİ’DEN MÜHRÜ TESLİM ALMAYA GELDİM’

Videoları paylaşmadan önce şu kadar izlenir dediğiniz hedefleriniz oluyor mu?
Tahminlerimiz oluyor. Dün koyduğumuz tüp videosunu “TikTok’ta 500 bin izlenir” dedim. Arkadaşlar, “Yok başkanım 800 bini bulur. Çünkü çok iyi vurdunuz” dediler. Orada bir yanlış yaptık videoyu yan koyduk. Dik koymamız gerekirdi. TikTok’un ruhunda yan koymak yok.

Türkiye Değişim Partisi Haziran 2023 seçimlerinde nasıl bir sonuç elde edecek? Bir tahmininiz var mı?
Diğer siyasi parti genel başkanları sürekli takipçi kaybederken biz sürekli takipçi kazanıyoruz. Mesela ben TikTok’tan bu ay 58 bin takipçi aldım. Bizim oradaki ortalama beğeni oranımız 1 milyon 900 bine çıktı. Diğer siyasi parti genel başkanlarının birçoğu TikTok açtı ama başarılı olamadı. Çünkü oranın ruhunu kavramak lazım. Türkiye Değişim Partisi dipten gelen bir dalga, farklı sonuçlar alabiliriz. Ben Ankara’ya zaman tüketmeye değil AK Parti’den mührü teslim almaya geldim.