20.03.2023 10:20:28

SAYIN ÖZLEM ZENGİN’İN KADIN OLDUĞU İÇİN TEHDİT EDİLMESİNİN, KADINLAR İÇİN BİR ANLAMI YOK MU?

SAYIN ÖZLEM ZENGİN’İN KADIN OLDUĞU İÇİN TEHDİT EDİLMESİNİN, KADINLAR İÇİN BİR ANLAMI YOK MU?

Son günlerde 6284 sayılı kanunla ilgili bir tartışma yaşanmaktadır. Sözlerime başlarken öncelikle şunu belirtmek isterim ki,

Türkiye Değişim Partisi olarak İstanbul Sözleşmesini ve 6284 sayılı kanunu savunuyoruz.

6284 sayılı kanun üzerindeki tartışmalarla ilgili olarak farklı bir konuya dikkat çekmek istiyoruz.

Ak Parti Grup Başkanvekili Sayın Özlem Zengin yaptığı konuşmada kadını şiddete karşı koruyan bu yasayı savunduğu için tehdit edildiğini söyledi ve “Bu tehditin bir anlamı yok mu?” diye sordu.

Ak Parti Grubu adına konuşan başkanvekili erkek olduğunda hiç sorun olmuyor. Ben konuştuğum zaman planlı ve düzenli bir saldırıya uğruyorum,” dedi.

Ve ne yazık ki diğer partilere mensup kadın siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri buna sessiz kaldı.

TBMM’DEKİ KADIN MİLLETVEKİLLERİ SAYIN ÖZLEM ZENGİN’E DESTEK VERMELİYDİ/VERMELİDİR

Ben buradan hiçbir parti farkı gözetmeksizin bütün kadın siyasetçilere soruyorum:

Sayın Özlem Zengin’in sadece kadın olduğu için ve kadınları şiddete karşı koruyan bir yasayı savunduğu için saldırıya uğramasının sizce bir anlamı yok mu? 

Biz Türkiye Değişim Partisi olarak TBMM’de bulunan bütün kadın milletvekillerinin siyasi pozisyonlarını bir kenara bırakarak, ortak bir basın açıklaması yapmalarını ve Sayın Zengin’e destek vermelerini isterdik ve beklerdik.

KADINLAR GÜÇ BİRLİĞİ YAPMAZSA YAŞAMIN HER ALANINDAKİ VE SİYASETTEKİ YERLERİ, ERKEKLERİN LÜTFETTİĞİ KOTALARLA VE ALANLARLA SINIRLI KALIR

Siyasi görüşleri, kimlikleri farklı da olsa kadınlar cinsiyetleri nedeniyle, kendilerini birebir ilgilendiren konularda güç birliği yapmalıdır.

Aksi halde;

Başörtüsü meselesini erkekler konuşmaya, kadına yönelik şiddetin önlenmesini erkekler konuşmaya, kadınlara yapılan eşitsizlik ve haksızlıkları erkekler konuşmaya devam eder. Sadece konuşmakla kalmaz karar da verirler.

Kadın sorunlarını kadınları geri plana iterek çözmek isterler.

Kadınların siyasetteki yerleri de erkeklerin lütfettiği kotalarla ve alanlarla sınırlı kalır.

Türkiye Değişim Partisi kadınlar için siyasete fırsat eşitliği ve adaleti getiren bir partidir.

Bütün kadınları, ayrımcılık, baskı ve şiddete karşı haklarını korumak için, eşitlikçi siyaset için, temiz siyaset için Türkiye Değişim Partisi’ne davet ediyoruz.

nisbar giriş betnis giriş yakabet giriş