19.12.2021 19:08:12

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, 16 Aralık Perşembe günü, Muş’ta basın toplantısı yaptı.

Basınımızın değerli temsilcileri,

Çok kıymetli dava arkadaşlarım,

Dağıyla, ovasıyla, lalesiyle, sümbülüyle, her köşesi ayrı güzel Muş’ta olmaktan son derece mutluyum.

Muş’un yiğit, mert insanlarını  sevgiyle , saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

Muş mahalli basınına teşekkür ediyorum. Mahalli basının önemini,  değerini ve sorunlarını iyi biliyorum.

İnşallah iktidara gelecek ve mahalli basının gelirlerinin artmasını sağlayacağız, çalışanların hakkını ve hukukunu koruyacağız.

Türkiye Değişim Partisi, emeğin hiçe sayılmasına karşı çıkan, hakkını arayanların  yanında olan bir partidir. Bu anlayışla, doktorlar ve sağlık emekçilerinin hak arama mücadelelerini desteklediğimizi de ifade etmek istiyorum.


Basınımızın değerli temsilcileri,

Muş Ovası, Türkiye’nin 3. büyük ovasıdır. Murat ve Karasu nehirleri Muş Ovası’nın içinden geçiyor ama sulama sorunu çözülmedi.

Muş Eğitim ve Araştırma Hastanesi yıllardır yapılmadı. Muş, devlet yatırımlarından nasibini alamıyor.

Milletvekilleri Muş’u kaderine terk etmişler. Devlet yeni iş sahası açmadığı gibi şeker fabrikasını özelleştiriyor.

Gübre, mazot zamları nedeniyle çiftçi toprağını ekemiyor. Hayvancılık yapanların yeme, samana gücü yetmiyor. Esnaf siftah yapamıyor. Böyle olunca ne oluyor? Muş’ta işsizlik oluyor, Muş’ta yoksulluk oluyor.


Değerli basın mensupları,

Bu hafta yerli malı haftası, yıllarca bu haftayı  coşkuyla kutladık. Sonra ne yazık ki unuttuk. Bugün Muş’tan şu çağrıda bulunmak istiyorum;

‘‘YERLİ MALI, YURDUN MALI, HERKES ONU KULLANMALI!’’

Bu sözü yeniden  kullanalım.

Ülkemizin doğasına, tarımına, toprağına, suyuna sahip çıkalım.Çay, fındık,tütün, pamuk,  pancar, incir, üzüm gibi tarım ürünlerimizi yabancı şirketlerin

inisiyatifine bırakmayalım.Bu ürünlerin üretimi ve ticaretini korumak,

sınırlarımızı korumak kadar milli bir görevdir.


Değerli basın mensupları,

son yıllarda ne yazık ki üretimi unuttuk.

Her şeyi dışarıdan almaya başladık. Doğalgazı petrolü dışarıdan alıyoruz da, buğdayı neden dışarıdan alıyoruz, samanı, mercimeği neden dışarıdan alıyoruz?

Tarımda 120 milyar dolarlık ithalat yaptık. Hayvan ithalatına 10 milyar dolar harcadık. Bu paraların onda birini  Muşlu besicilere, çiftçilere verseydik, Muşlu’ da kazanırdı, Türkiye’de buğdaya, ete, süte doyardı.

Amerika’sı, Avrupa’sı bir araya geldi. Pamuk ekmeyin, tütün ekmeyin, pancar ekmeyin dediler ekmedik. Şeker fabrikalarını özelleştirin dediler, özelleştirdik.

Çiftçiye destek vermeyin dediler, köyleri boşalttık, köylüleri şehre taşıdık . Şimdi çocuklarımıza şehirde iş bulamıyoruz.  Anadolu’yu canlandırmamız, tarım ve hayvancılığı geliştirmemiz, fabrikalar kurmamız lazım.

Bunları yapacak olan parti Türkiye Değişim Partisi’dir.

Türkiye Değişim Partisi iktidarında, kamuda yerli malı kullanmayı şart koşacağız. İhtiyacımız olan her şeyi ülkemizde üreteceğiz. Enerjide yerli kaynakları kullanacağız. Köylerimizi yeniden canlandıracağız. Tarımda aile işletmelerini teşvik edeceğiz. Tarımda ithalata son vereceğiz.

Tarım ve hayvancılığa müsait olan yerlerde devlet işletmeleri kuracağız. İhracatımızı artıracağız ama ihracat yapacağız diye dünyanın ucuzluk pazarı olmayacağız. Türkiye markalarıyla zengin olacak.

Biz,  Malazgirt’ten Kocatepe’ye tam bağımsız Türkiye diyen partiyiz.

Amerika’nın ne ekip biçeceğimize karışmasına izin vermeyeceğiz.  Ülkeyi hukukun üstünlüğü ve demokrasi içinde yöneteceğiz. Ekonomiyi ehil ellere teslim edeceğiz.

Yolsuzluk, israf ve şatafatı bitireceğiz. Hiç kimse hiçbir şekilde, iki, üç yerden, beş yerden maaş alamayacak. Devletteki lüks araçları, uçakları satacağız.

Vergiyi yoksulun sofrasından değil, ayrıcalıklı şirketlerden alacağız.

84 milyonun hakkını 84 kişiye yedirmeyeceğiz. Bunları yaptığımız zaman, Türkiye varlığa, berekete, adalete ve huzura kavuşacak. Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.

 

Allah’ım hakkımızda hayırlısını versin.

Allah’ım hepimizin yardımcısı olsun.