21.03.2021 10:25:02

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin haftalık MKYK toplantısı öncesi gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bugün konuşmama keşke’lerle başlayacağım.

Değerli Basın Mensupları,

 

Keşke, ülkemde hiçbir parti mahkeme kararı ile kapatılmasa.

Keşke, demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan partileri millet isteği ile kursa ve yine millet oyları ile kapatsa…

Keşke, partilerimiz demokrasinin kendilerine sunduğu gücü vatanın ve milletin bütünlüğü için kullansa…

Keşke partilerimiz her türlü suç örgütü ile arasına mesafe koysa.

Keşke anayasaya karşı olan her eylemi kınasa, lanetlese ve keşke partilerimiz vatan, bayrak, millet ve beraberlik için, sadece bunlar için çalışsa.

Ve keşke hiçbir partimiz mahkeme kapılarına düşmeden gençlerimize örnek çalışmalar yapsa…

Hdp’nin kapatılması konusu artık siyasetçilerin tartışacağı bir konu olmaktan çıkmıştır. Konu yüce mahkemenin önündedir. İnanıyorum ki, mahkeme en doğru, en adil kararı verecektir.

Türkiye Değişim Partisi’nin ana ilkelerinden biri evrensel hukuk ilkelerine uymak ve yaşatmaktır. Evrensel hukuk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin pek çok kararında yazıldığı gibi:

Partileri demokrasinin vazgeçilmez unsuru sayarken, hiçbir partinin, demokrasinin kendisine sunduğu imkanları vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü yıkmak için kullanmayacağını söyler.

İşte yüce mahkememiz bu evrensel hukuk dengesini bularak en doğru kararı verecektir.

İşin bir de siyasi boyutu vardır. İktidar, yönetemediği kurumların kapatılmasını istemek değil, kriz içinde bile çözüm arama yeridir.

Beceremediğiniz her konuda, bazı kurumların kapatılmasını istemek beceriksizliğin kanıtıdır. Asıl olan kurumları yaşatarak, yanlışları varsa düzeltmek, eksikleri varsa tamamlamaktır.

İktidar çözüm getirir. Hukuk içinde, demokratik kurallar ile sorunu giderir. Kapatmak sorun çözmez.

Nitekim Türkiye’de yakın tarihe şöyle bir bakarsak onlarca partinin kapatıldığını, ama hemen benzerinin kurulduğunu ve aynı oyu yeni kurulan partinin aldığını görürüz.

Demek ki kapatmak sorunu çözmüyor. Sorun daha derinlerdedir ve iktidarların görevi yüzeysel değildir, kökünden çözmektir.

Türkiye Değişim Partisi’nin bu konudaki çözümü çok nettir.

Doğu ve Güneydoğu’daki işsizliği yok etmek, üretimi arttırmak, yeni sanayi tesislerini sıfır vergi ile oralarda kurmak, turizmi o bölgede canlandırmak, problemleri yok edecektir.

Terörün en çok zarar verdiği insanlar Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan kardeşlerimizdir. Terörü ancak ve ancak o bölgedeki insanları kucaklayarak, anlayarak ve büyük yatırımları o bölgelere kaydırarak önleyebiliriz.

Türkiye Değişim Partisi’nin hazırladığı Doğu ve Güneydoğu özel kalkınma planını yakında inşallah halkımızla paylaşacağız.

 

Değerli kardeşlerim,

Bugün 18 Mart. Çanakkale zaferinin 106’ncı yıl dönümü…

İngilizlerin bile kitaplarında hayranlıkla bahsettiği büyük komutan Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önünde minnetle, saygıyla eğiliyoruz.

O 253.000 şehit olmasa idi, bugün ne devletimiz kalırdı, ne cumhuriyetimiz. Onlara çok şey borçluyuz, minnet ve şükranlarımızı hudut ve bayrak birliğimizi ölümüne koruyarak göstereceğiz.

Mehmet Akif, Çanakkale şiirin de; “Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor; bir hilal uğruna yarab, ne güneşler batıyor.” diyerek bizleri ağlatmıştır. Biz de ona cevap veriyoruz;

İstiklal marşı “korkma” diyor. Biz kimseden korkmuyoruz. Atatürk’ümüz “Öğün, Çalış, Güven.” diyor. Bayrağımız milletimiz ve kendimiz ile hem öğünüyoruz, hem çalışıyoruz ve bu güzel ülkemizin, kahraman insanlarına güveniyoruz.

 

Atamızın dediği gibi, bu ülkede güneş asla batmaz.

“Güneş ufuktan şimdi doğar, yürüyelim arkadaşlar.”