31.01.2021 13:31:58

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül, gündeme dair görüşlerini aktarmak için basınla buluştu

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül, gündeme dair görüşlerini aktarmak için basınla buluştu,

Pandemi sürecinin iyi yönetilmediğini söyleyen Sarıgül,

çözüm önerilerini anlattı ve hükümete çağrı yaptı.

“Uçakla, trenle yolculuk yapmak serbest ama özel araba ile tek başına yolculuk yapmak yasak. Özel araba ile seyahat etmek, pandemide her 3 kurala da uygun niye yasak?

Şehir içi toplu taşıma serbest bu durumda mesafe en fazla 50 cm. olabilir fakat mesafe yok üç kuraldan biri yine resmen ihlal.

Restoranlar, kafeler, kahveler, lokantalar birçok işletme kapalı, evine ekmek götüren yaklaşık 10 milyon çalışanımız var bu yasak 10 milyon çalışanımızın evini mutsuz etmiştir.  mesafe kurallarına uyularak mutlaka işletmeler hizmete açılmalı.

65 yaş üstü 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının dünyada başka bir örneği yok bilimsel bir açıklaması da yok hiçbir faydası olmayan bu yasağın, toplumda psikolojik sorunlara, travmalara neden olduğu şimdiden görülüyor.

Önerimiz; bütün restoranlar, kafeler, kahveler, lokantalar derhal açılsın AVM’lerde olduğu gibi HES kodu ile vatandaş içeri alınsın mesafe kuralı konsun zaten lokantaların mevcut durumu, toplu taşıma araçlarındaki durumdan daha uygun.  Yasakları doğru bulmuyoruz, sosyal mesafe kurallarına uymayı doğru buluyoruz

Gelen bilgiler, Almanya’da devlet, restoran/kafe gibi işletmelere, bir önceki yılın ilgili ayında yaptığı ciroyu belgeleyen şirketlere cironun %70 ini hibe olarak veriyor, ülkemizde de uygulanabilir

Sanatçılar, kültür elçilerimiz; müzisyen, tiyatrocu, daha kimler kimler bunlar perişan, resmen açlar ve bunalımdalar.  Modern bir ülkede bunlar utanç vesilesidir sanatçılarımız, bizim yüz akımız.  Yüz akını karartmamız asla kabul edilemez. Sanatçılarımızın çalışma ortamları, kurallar uygulanarak derhal serbest bırakılsın bu durumdan yararlanamayacak kültür elçilerimize hemen yarın,  destek verilmeli.

Esnafımızın sorunları giderek büyüyor, dükkanları açık olduğu zaman bile siftah yapmadan akşamı getiren, dükkanını kirasını ödeyemeyen, personel maaşı ödeyemeyen, evine mutsuz giden maalesef borç içinde kara kara düşünen esnaf kardeşlerimizin sorunlarına eğilmemiz lazım, bu sorunları popülist politika malzemesi yapmadan çözmek lazım, mutlaka kamu alacaklarının ertelenmesi lazım, haciz borcuyla boğuşan binlerce esnafımız var herkesi birbirine yardımcı olmaya çağırıyorum.

Ülkemizde şu anda yüz yüze olduğumuz zorluklar var ekonomik zorluklar var, sosyal zorluklar da giderek artıyor özellikle esnaflarımız, gençlerimiz kuşkulu geleceklerinden endişeli her zamankinden daha çok güçlü ve cesur olmaya ihtiyacımız var ön yargılardan, nefret söylemlerinden kurtulup hep birlikte güçlü ve cesur olmalıyız.

Artan işsizlik umutsuzluk karşısında güçlü ve cesur olmalıyız.

Güçlüklerden daha güçlü çıkmak için bütün ulusumuzu birleşmeye, dayanışmaya, yardımlaşmaya merhametli ve şefkatli olmaya davet ediyorum.

Türkiye Değişim Partisi olarak güçlüklerden, zorluklardan daha güçlü birbirine sıkı sıkı sarılan bir Türkiye arzu ediyoruz. Atalarımız başarısızlığı kabul etmedi, zor zamanlarda birbirine kenetlendi Çanakkale’de Kocatepe’de nasıl başardılarsa şimdi de başaracağız yurttaşlarımızın mutluluğu, ülkemizin bu zorlukların üstesinden gelmek için iktidarı bir kez daha göreve davet ediyorum

Türkiye Değişim Partisi olarak bu zorluklardan çıkmak için sorumluluğumuzun bilinci içinde hareket edeceğiz bu konuşmalarımızı oy almak için değil yurttaşlarımızı esenliğe kavuşturmak için esnaflarımızın, gençlerimizin yüzünü güldürmek için yapıyorum. İktidar derhal bu yanlışları düzeltmeli ve millete nefes aldırmalı.”