04.09.2021 23:51:49

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül, Kurucular Kurulu Toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Değerli Basın Mensupları,

Temmuz ayının son günlerinde ülkemizin pek çok farklı noktasında orman yangınları çıktı. Ardından Batı Karadeniz Bölgemizde can kayıpları ve ağır hasarlara neden olan sel ve taşkınlar yaşadık. TDP olarak, böyle günlerde, siyaset yapmayı doğru bulmayan, yaraları sarmaya çalışan, eleştiri, görüş ve düşüncelerini, sonra yapan bir anlayış içindeyiz. O nedenle, orman  yangını,  sel felaketi ile ilgili görüşlerimizi şimdi açıklıyoruz;

1.DEPREM VE AFET BAKANLIĞI KURULMALIDIR!

Biz iktidara geldiğimizde kuracağız, ama bizi beklemeyin ve lütfen hemen bu bakanlığı kurun.

2 .SAYIN BAKANIN 5 TANE YANGIN  UÇAĞI ALINACAĞINA İLİŞKİN BİR BEYANI VAR.

Türkiye Cumhuriyetinin gücü 5 uçağa mı yetiyor? Komik olmayın. Örtülü ödeneği kullanarak hemen 50 tane yangın söndürme uçağı alın.

3.ORMAN BAKANLIĞINI ESKİDEN OLDUĞU GİBİ MÜSTAKİL BİR BAKANLIK HALİNE GETİRİN.

  1. Yangın ve sel bölgelerinde çalışan Orman Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri çalışanlarına ve onlara destek veren diğer kurum mensuplarına birer maaş ikramiye verin.

5.Ağaçlandırma çalışmalarını, her bölgenin özelliklerine göre ve bilimin gösterdiği şekilde yapın.

Ormanda yanan bölgelerde yapılaşmaya izin vermeyeceğinize dair taahhütte bulunun.

6.Orman yangınlarında ve sel felaketinde zarar görenlerin zararlarının tamamını bedelsiz olarak karşılayın.

İneği kaybolduğu için ağlayan yurttaşımızın görüntüleri hepimizi çok üzmüştü.

O kardeşimiz için ne yapıldı? Sesini duyan oldu mu? Doğrusu merak ediyorum!

7.Afet bölgelerindeki esnafın kamu borçlarını Bir yıl faizsiz erteleyin.

     Afganistan’da yaşananlar  ;

Amerika,  Afganistan üzerinde oyun oynuyor! Afganistan’da yaşananlar bir kez daha gösterdi ki ; 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ BİR YERİ İŞGAL EDER, ALACAĞINI ALIR.

GERİDE KAN, ACI VE KAOS BIRAKIR.

Amerika Afganistan’dan çekiliyor ve geride bıraktığı enkazı, geride bıraktığı sorunları bize temizletmek istiyor. Öyle yağma yok! Biz senin uşağın değiliz! Amerika’yı uyarıyorum: Ey Amerika! TDP  iktidarında senin işin çok zor olacak. Çünkü biz;

MALAZGİRT’TEN KOCATEPE’YE TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE!

Diyen partiyiz.

Buradan bütün partilere ve demokratik kitle örgütlerine sesleniyorum;gelin, Amerika’nın ülkemiz üstündeki oyunlarını bozalım. Binlerce Afgan göçmenin Pakistan ve İran’a ulaşmaya çalıştığı geleceklerine ilişkin haberler var.

Türkiye; Birleşmiş Milletlerle, Avrupa Birliği’yle, uluslararası kuruluşlarla, İran ve Pakistan’la görüşerek bu mültecilerin önünü sınırımıza gelmeden kesmelidir.

Mülteciler, tüm insani koşullar sağlanarak bölgede oluşturulacak bir kampa yerleştirilmelidir.Bu kamp; meselenin dünya gündeminde kalmasına, çözüm arayışlarına da vesile olacaktır.Dünya şunu artık bilsin, bilmiyorsa öğrensin. Mülteciler, sadece Türkiye ‘nin sorunu değildir. Bizim gücümüz ve takatimiz kalmamıştır. Partimizin ülke gündeminden düşmesine asla izin vermeyeceği sorunlar vardır. Bunlar; İŞTİR, AŞTIR, GEÇİM SIKINTISIDIR.

Hayat pahalılığıdır ,zamlardır. Son günlerde gelen zamlı elektrik faturaları milletin canını yakıyor. Halkın dayanacak gücü kalmadı. Okullar açılıyor, kış geliyor, millet kara kara düşünüyor.

DEVLET BİR ŞİRKET DEĞİLDİR. Aile şirketi hiç değildir.

Devlet, sosyal devlet olmalı; insanlarını geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı altında ezdirmemelidir.

Baraj ve ittifak konusu , biz siyaset esnafı değiliz.

İttifak peşinde koşmak için parti kurmadık. Biz eskimiş, modası geçmiş ne varsa hepsini değiştirmeye geliyoruz. Onun için bana seçim barajını, ittifakları sormayın. Ben Edirne’nin İpsala’sını, Hakkari’nin Durankaya’sını, Antalya’nın Manavgat’ını, Giresun’un Eynesil’ini bilirim. Bana oraları sorun.

Seçim barajına, ittifaklara, kimin nereye geleceğine karar veren bir siyaset lobisi var. BEN BUNLARIN ADAMI DEĞİLİM! BEN, BUNLARIN HEPSİNİ EVLERİNE GÖNDERECEĞİM!

Baraj kaç olur? Kim kiminle ittifak yapar? Hangi parti, hangi partinin oyunu alır? Bunları bilmem.

TDP olarak biz; işsizlerle, yoksullarla, emeklilerle, işçilerle, memurlarla, kadınlarla, çevrecilerle, engellilerle, emeklilikte yaşa takılanlarla, atanamayan öğretmenlerle, öğrenci kredisi borcunu ödeyemeyen öğrencilerle, esnafla, çiftçiyle ittifak yapacağız.

 

BİZ DİĞER PARTİLERDEN OY ALMAYACAĞIZ,

BİZ DERDİNE ÇARE ARAYANLARDAN OY ALACAĞIZ.