Türkan ÇAKAR

1994 yılından bu yana sivil toplum kuruluşlarıyla çalışan, iki çocuklu, evli, lise mezunu bir kadınım. Ortaokul ve lise yıllarında, İstanbul Şehir Tiyatrolarında aldığım tiyatro eğitimi aynı zamanda sosyal hayatımın da temelini oluşturur.

1984/2003 yılları arasında eşimin firmasında mağaza sorumluluğu ve aktif satışta görev aldım.

1996 yılında Türkiye’nin Habitat 2 oluşumuna dahil olmasının ardından, IULA-EMME’nin ( Uluslar Arası Yerel Yönetimler Birliği, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu Bölge Teşkilatı) koordinatörlüğünde, UNDP-Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın desteği ile yürütülmekte olan “Türkiye'de Yerel Gündem 21'lerin Uygulanması” projesine ortak olan Şişli Belediyesinin katkılarıyla oluşturulan,  Şişli Yerel Gündem 21’in Kadın Meclisi Başkanlığım süresinde, siyasette ve karar alma mekanizmalarında, kadının daha çok yer alabilmesi için, Türkiye’nin 64 noktasında bulunan Yerel Gündem 21 aileleriyle oluşturduğumuz Zonguldak, Samsun, Van, Antakya, Bursa, İzmir, Yalova, Antalya ve Şişli’nin öncülüğünde başlatılan ‘’meclis de daha çok kadın olmalı, cinsler arası eşitlik’’ projelerinde,  Olof-Palm kurumunun desteklediği ve İsveç Livstycket tarafından başarıyla tamamlanan ‘’Dünya Barış Çadırı ve Demokrasilerde Kadının Yeri’’ konulu projelerde görev aldım.

2001 yılında Şişli Belediyesi öncülüğünde, ilçemizde bulunan tüm okulların Okul Aile Birliklerini tek çatı altında toplanması projesini gerçekleştiren, gurubun bir parçasıyım. 2010 yılından bu yana ‘’EYDER’’  Emek Yolu Derneğinin kurucu başkanıyım.